Vyrobte si vlastnú biokozmetiku


Čo potrebujete vedieť predtým, ako začnete…
Väčšina kozmetických výrobkov sú emulzie, teda zmes vody a oleja. Na to, by sa tieto dve zložky spojili, treba k nim však pridať pomocnú látku – emulgátor, ktorý bežne dostanete kúpiť aj v internetových bio-shopoch, napríklad pod názvom Emulsan alebo môžete použiť aj sójový lecitín. Do kozmetiky pridávajte vždy iba destilovanú vodu, pretože voda z vodovodu má príliš veľa minerálov. Ak chcete, aby váš krém bol hustejší, pridajte k mastnej fáze kozmetické maslo podľa vlastného výberu. Najvhodnejšie sú bambucké maslo, kakaové maslo, mangové maslo, včelí vosk a mastné alkoholy, napríklad cetylalkohol. V prípade, že ten, pre koho krém vyrábate, má mastnejšiu pokožku, alebo ak chcete hustejší krém, môžete ho zahustiť pridaním gelotvornej látky do vody. V prírodnej kozmetike túto funkciu spĺňa xantan.

Starnutie so sebou prináša veľa pozitívnych ale aj negatívnych vecí. Jedným z najhorších problémov, s ktorými sa stretávame sú vrásky, ktoré odzrkadľujú naše skúsenosti. Tvár, ktorá kedysi bola mladá a hladká sa stane starou a vráskavou. Nanešťastie, s výskytom vrások musí počítať každý z nás. A tak proti ním neustále bojujeme pomocou rôznych pleťových krémov, techník a kozmetických procedúr. Avšak, ani ten najdrahší pleťový krém na svete vás vrások nezbaví úplne. A to aj preto, lebo pokožka si na zložky v kréme čoskoro zvykne a prestane podliehať ich účinkom tak, ako by sme očakávali.

Ak máte chuť a čas, môžete si pripraviť vlastný domáci krém proti vráskam. Skúste tento vynikajúci recept a výsledky posúďte sami.


Krém z bambuckého masla

Na celé telo, špeciálne na suchú pokožku

Ingrediencie: 30 g bambuckého masla, 18 g oleja lisovaného za studena (olivový, mandľový, jojobový), jogurt, 1 kávová lyžica kukuričného škrobu (nepovinná zložka),10-30 kvapiek éterického oleja (nepovinná zložka), 10 kvapiek vitamínu E

Postup:

Bambucké maslo rozpustite nad parou v sklenenej miske. Pridajte oleje, kukuričný škrob a rozmiešajte. Odstavte zo sporáka, do vlažnej zmesi pridajte éterické oleje a vitamín E. Sklenenú misku ponorte do hrnca studenej vody a ručným mixérom miešajte zopár minút, kým z tekutej formy vznikne pena. Dostanete krémovú konzistenciu. Pri dotyku teplých rúk sa krém bude rozpúšťať a hneď ho môžete používať. Krém ale nikdy nebude mať konzistenciu ako ostatné krémy, lebo neobsahuje vodu.Denný krém s argánovým olejom. (30 g)

Pre normálnu až suchú pokožku

Ingrediencie

  • goji bobule

Mastná fáza: 3, 5 g argánového oleja, 1 g fytoskvalénu, 0, 3g cetylalkoholu, 1 g emulsanu, 1, 5 g bambuckého masla, štipku xantánu

Vodná fáza: 1, 5 g glycerínu, štipku kyseliny hyalurónovej, 20 g aloe vera gélu, 0, 5g vitamínu E, 5 kvapiek esenciálneho oleja, 6 kvapiek rokonsalu (konzervačná látka)

Postup:

V jednej nádobke zmiešajte glycerín, kyselinu hyalurónovú a aloe vera gél. Dobre pomiešajte. Do druhej nádobky namiešajte argánový olej, fytoskvalén, cetylalkohol. Obe nádobky zahrievajte vo vodnom kúpeli, kým sa všetko neroztopí. Vyberte ich z kúpeľa do druhej nádobky so zmesou s argánovým olejom, pridajte bambucké maslo a miešajte dovtedy, kým sa neroztopí. Nakoniec pridajte xantán. Teraz môžete obe nádobky zmiešať a rozmixovať, až kým nedostanete homogénnu emulziu bez peny. Keď vychladne na telesnú teplotu, postupne pridávajte vitamín E, esenciálny olej a rokonsal. Miesto rokonsalu môžete pridať aj alkoholovú bylinnú tinktúru. V tomto prípade množstvo vody upravte takto:

50%-ný alkohol/tinktúra: 5 g alkohol a 17 g voda

70%-ný alkohol/tinktúra: 3, 5 g alkohol a 18, 5 g vodaOčný krém s bambuckým a mangovým maslom

Pre jemné očné okolie

Ingrediencie: 1,5 PL bambuckého masla, 1 PL mangového masla, 1 PL šípkového oleja

Príprava:

Nad vodnou parou rozpustite bambucké a mangové maslo, po odstavení zo sporáka primiešajte šípkový olej.Ďalší recept

1/2 šálky čistého bambuckého masla,

1/2 šálky kokosového oleja,

1 PL medu,

40 kvapiek levanduľového éterického oleja,

5 - 10 kvapiek čajovníkovej silice/éterického oleja.

Postup:

Do hrnca si dáme bambucké maslo spolu s kokosovým olejom a nad parou ho roztopíme. Miešame, až kým sa nevytvorí jedna hmota. Prilejeme med a necháme ho rozpustiť. Keď máme všetko v tekutom stave, pridáme levanduľový éterický olej a tiež čajovníkovú silicu. Všetko spolu spojíme a odstavíme z vodného kúpeľa. Necháme postáť, aby nám krém vychladol. Keď sa zmes ochladí, mala by tuhnúť. Pokiaľ Vám krém vychladne, ale nestuhne, budete potrebovať mixér. Tekutú vychladnutú hmotu vyšľahajte mixérom niekoľko minút, pokiaľ sa Vám hmota nespení. Takto by sa Vám mal vytvoriť hustý krém, ktorý môžete premiestniť do sklenenej nádoby, ktorú viete uzavrieť.Takto pripravený krém je možné skladovať v izbovej teplote (roztierateľná hmota) alebo v chladničke (tuhá hmota), podľa toho, akú konzistenciu chcete mať.

Popular Today
Valgus deformity nohy
Read more
Zbaviť nikotínu v tele
Read more
Kŕčové žily. Ako ich liečiť?
Read more
Ako Sa Zbaviť Vrások Tváre V Domácnosti?
Read more
HUBA NOHA - AKO LIEČBA
Read more
10 skvelých tipov na bleskové omladenie
Read more
Diagnostika osteoporózy
Read more
Ako kakao pomáha chudnúť?
Read more

Never Miss A Post!