Udělejte si doma krém pro každou pleť: Bez chemie a konzervantů!Podobně jako potraviny, i kosmetika je v dnešní době nadopovaná chemií. A neplatí to, bohužel, jen pro ty nejlevnější produkty, ale i pro krémy od nejdražších značek. Pokud už vás nebaví studovat složení na každé krabičce, vyrobte si kosmetiku doma - z BIO surovin a bez konzervantů.

Základním pravidlem pro výrobu domácí kosmetiky je nebát se zkoušet. Možná vám hned první vyrobený krém "nesedne". Někdy je potřeba změnit poměr jednotlivých ingrediencí, někdy se musí prostě vyměnit za jiné. V každém případě máte, oproti kupovaným výrobkům, jednu z mnoha výhod - sami si rozhodnete, kolik krému vyrobíte.

Nepodceňujte hygienu

Než se pustíte do samotné přípravy krému, ujistěte se, že máte celé prostředí a používané nádoby dokonale čisté. Důkladně umyjte kuchyňskou linku i všechny předměty, se kterými budete pracovat, vyvařte nebo vysterilizujte nádoby na přípravu krému, i na jeho uchovávání a umyjte si ruce.

Vzhledem k tomu, že pracujete s čerstvými, přírodními ingrediencemi, je nutné zařídit, aby se vám do krému nedostaly bakterie a on se nezačal kazit. Uchovávejte ho proto v lednici, abyste prodloužili jeho trvanlivost a každou nádobku si označte etiketou. Budete tak mít přehled, jaký krém jste vyrobili a kdy to bylo.

Nespěchejte

Vždy volte skleněné nádoby. Plastové jsou porézní a krémy se v nich proto kazí snadněji a rychleji. Krém také nenabírejte nikdy přímo prstem, ale dřevěnými, nebo plastovými špachtlemi, které po použití snadno umyjete. Nebuďte netrpěliví a pusťte se do výroby jen když máte dost času. Krém je totiž nutné mixovat celou dobu, než úplně vychladne. Dohlédněte také na to, aby všechny ingredience, které mícháte dohromady, měly stejnou, ideálně pokojovou teplotu.

Tipy:

Většinu přírodních ingrediencí na výrobu krémů seženete ve specializovaných prodejnách s potravinami, ve zdravé výživě, některých drogeriích nebo například v obchodech s potřebami pro včelaře. Nebojte se hledat na internetu a vybírat jen ty 100% čisté a v BIO kvalitě!

Ingredience pro výrobu krémů se vám zřejmě budou zdát drahé, je ale potřeba si uvědomit, kolik jich na výrobu jednoho krému spotřebujete. Při rozpočítání konečné částky proto budete velmi překvapeni.

Popusťte uzdu svému výtvarnému nadání a vyrobte pro své blízké originální vánoční dárky v podobě vlastnoručně vyrobených krémů v ručně zdobených nádobách. Vaše maminka nebo kamarádky z nich budou doslova nadšené!


Krém pro normální a citlivou pleť

2 lžíce kakaového másla

90 ml slunečnicového oleje

4 lžíce růžové vody

goji bobule

6 kapek santalového oleje

Ve vodní lázni a za stálého míchání zahřívejte všechny ingredience, dokud se zcela nepromíchají. Poté směs přelijte do mixovací nádoby a ručním mixérem šlehejte až do úplného vychladnutí. Pak už můžete takto hotový krém přendat do připravené nádoby a do lednice.Krém pro mastnou pleť:

2 lžíce kakaového másla

90ml mandlového oleje

4 lžíce čaje z rozmarýnu

3 kapky levandulového oleje

80 gramů jogurt

Ve vodní lázni a za stálého míchání zahřívejte všechny ingredience, dokud se zcela nerozpustí a nepromíchají. Poté směs přelijte do mixovací nádoby a ručním mixérem šlehejte až do úplného vychladnutí. Pak už můžete takto hotový krém přendat do připravené nádoby a do lednice.Krém pro suchou nebo stárnoucí pleť:

7g včelího vosku

2 lžíce mandlového oleje

2 lžíce kokosového oleje

3 kapky růžového oleje

1 lžíce sypaného zeleného čaje

brusinka

Ve vodní lázni a za stálého míchání zahřívejte nastrouhaný včelí vosk společně s oleji, dokud se zcela nerozpustí a nepromíchají. Poté do horké směsi přisypte zelený čaj a dalších 15 minut zahřívejte ve vodní lázni.

Směs olejů přeceďte přes čisté plátno nebo vyvařený cedník a ručním mixérem šlehejte až do úplného vychladnutí. Pak už můžete takto hotový krém přendat do připravené nádoby a do lednice.LEHKÝ KRÉM NA MASTNOU, ZRALOU PLEŤ S VRÁSKAMI

Vodní fáze:

21% (21g) aloe vera (koupíte zde)

40% (40g) květová voda (např. růžová)(koupíte zde)

20% (20g) vilínová voda (koupíte zde)

2% (2g) hydrolizovaný ovesný protein (koupíte zde)

5% (5g) honeyquat (koupíte zde)

3% (3g) glycerin (koupíte zde)

0.5% (0.5g) allantoin (koupíte zde)

Olejová fáze:

3% (3g) BTMS (koupíte zde)

2% (2g) cetyl alkohol (koupíte zde)

Chladící fáze:

2% (2g) panthenol (koupíte zde)

0.5% (0.5g) AHA (koupíte zde)

0.5% (0.5g) extrakt ze zeleného čaje (koupíte zde)

0,5-1% (0.5-1g) konzervant (cosgard) (koupíte zde)Postup:

1. Navažte si postupně všechny suroviny vodní fáze do jedné žáruvzdorné misky.

1a. Zvažte si celkovou hmotnost vodní fáze, včetně misky, abyste ji mohli doplnit po 20minutové zahřívací fázi. Tuto hmotnost si nezapomeňte poznamenat. Dejte si stranou do jiné misky zahřívat vodu (např. směs vilínové a růžové vody), kterou budete doplňovat.

2. Navažte si všechny suroviny olejové fáze do jiné žáruvzdorné misky a také vložte do vodní lázně.

3. Zahřejte obě fáze ve vodní lázni na 70°C. V momentě, kdy budete mít na teploměru 70°C, začněte měřit 20minut zahřívací fázi. Tato fáze je nezbytně nutná, aby se zničily všechny škodlivé mikroorganismy, které mohou některé látky obsahovat, a aby měly obě fáze stejnou teplotu, než je budete míchat dohromady.

3a. Po uplynutí 20minut, znovu zvažte vodní fázi a vodou, kterou jste si zahřívali bokem, ji doplňte na hodnotu naměřenou v bodě 1a.

4. Když mají obě fáze 70°C nalijte slabým proudem za stálého míchání vodní fázi do olejové.

5. Míchejte, dokud krém nevychladne na 45°C. V trošce vody, kterou jste si zahřívali stranou, si rozpusťte extrakt ze zeleného čaje, aby se vám do krému lépe zapracoval a nedělal hrudky. Pak přidejte postupně všechny látky z chladící fáze do krému a znovu důkladně míchejte, dokud krém nedosáhne teploty cca 30°C.

6. Než budete krém dávat do kelímku, nechte ho úplně vychladnout.

7. Nezapomeňte si na krém dát lepík se složením a datem výroby.

Popular Today
CHCETE BÝT ŠTÍHLÁ? TOHLE NEPIJTE!
Read more
JAK MŮŽE KAKAO POMOCI PŘI HUBNUTÍ
Read more
JAK MŮŽE KAKAO POMOCI PŘI HUBNUTÍ
Read more
Smoothie recepty na hubnutí
Read more
Přírodní péče o vlasy a přírodní barvení vlasů
Read more
Med a zdraví – sladidlo i jako prostředek k léčení
Read more
Legendy a pověsti o kávě
Read more
Marie Kazdová našla cestu ke snížení váhy a chce pomoci ostatním
Read more

Never Miss A Post!